Natrafiť na článok o tom, čo je pred svadbou dôležité, nutné, nevyhnutné či odporúčané stihnúť, nie je zvyčajne problém. No čo posvadobné články? Tých už je pomenej. Preto dnes jeden prinášame. Je o niečom, čo sa možno považuje medzi nevestami za tabu – o tom, čo by nevesty robili inak. Nechajte sa pri čítaní inšpirovať, na čo všetko je dobré myslieť.

 • Pozvala by som viac kamarátov. Lebo priatelia sú rodina, ktorú si vyberáš sám. A zvyčajne rozprúdia skvelú zábavu.
 • Všetkých hostí by som pozvala na svadbu od začiatku. V súčasnosti je na Slovensku trend pozvať kamarátov neskôr, zvyčajne okolo 22,00. Či už z finančných, alebo akýchkoľvek iných dôvodov. Neraz sa však stane, že tí majú akosi problém zapadnúť do rozbehnutej zábavy.
 • Hostia nemali nachystané ako darčeky perníčky, hoci sme to mali s hotelom dohodnuté. Občas sa, bohužiaľ, stane, že ľudský faktor zlyhá. Preto je dobré vopred sa uistiť, že vaše požiadavky budú do bodky splnené. Ak si nie ste isté, či profesionáli pracujú tak, ako majú, pokojne na nich pred obradom pošlite kontrolu vo forme vernej družičky.
 • Nerobila by som si už výzdobu úplne sama. Ak z akéhokoľvek dôvodu nemáte profesionálnu pomoc, nebojte sa osloviť rodinu, družičky, priateľov či kolegov. Aj keď to môžu byť len drobnosti (ako napríklad výroba pompomov), ubudne vám o starosť menej. Delegujte všetko, čo sa dá, na druhých.
 • Viac by som si dala záležať na výbere miesta, kde bude výborná obsluha. Skvelé jedlo, nádherné priestory, no neochotní čašníci? Aj to sa, bohužiaľ, stáva. Nebojte sa pýtať známych (i neznámych) na skúsenosti so zariadeniami v okolí.
 • Dala by som si závoj. Odporúčame aspoň na fotenie, romantika je romantika. A ak sa vám závoj nepáči, je mnoho iných, unikátnych pokrývok hlavy.
 • Vybrala by som si praktickejšie svadobné šaty. Tie moje boli síce krásne a spĺňali všetky moje požiadavky, ale vhodné boli len na fotenie. Boli nepraktické, príliš dlhé a stále som sa len kontrolovala, či som si ich niekde neroztrhla. Každá nevesta chce byť vo svadobný deň tou najkrajšou, no skutočne je na mieste myslieť aj na praktickú stránku šiat (a aj účesu a makeupu). Preto sa v šatách po salóne poriadne poprechádzajte, sadnite si v nich, skúste si ich zdvihnúť, či viete ísť na WC, a najmä v nich skúste pár tanečných krokov (aj so zdvihnutými rukami).
http://www.pixabay.com
 • Nalepovacia podprsenka sa po istej dobe nalepovacou nazývať nemôže. Preto by som k popolnočným šatám zvolila niečo iné, keďže som sa pri tanci spotila. Tu sa nedá inak, než len súhlasiť. Popolnočné šaty (či kroj) by mali byť maximálne pohodlné, aby ste sa mohli uvoľniť a nemuseli kontrolovať, či je všetko tam, kde byť má. A úprimne, už na to nebudete mať ani energiu, ani chuť.
 • Investovala by som do kvalitnejších svadobných topánok, aby ma neotlačili. Hoci popoluškovské črievičky na vysokom podpätku sú nádherné, v skutočnosti vaše topánky nebude takmer vôbec vidieť. Takže si pokojne vyberte pohodlnosť pred extravaganciou.
http://www.pixabay.com
 • Lepšie by som dodržiavala pitný režim. Nezabúdajte deň pred svadbou (keď je najväčší zhon) a v deň svadby veľa piť. Inak budete mať suchú pokožku a makeup vám vytvorí fľaky. Ideál je vypiť približne 1,5 litra čistej vody, prípadne si ju môžete ochutiť citrónom alebo bylinkami. Tie vás príjemne osviežia a nezaťažia žalúdok. Bublinky si odpustite, zbytočne nafukujú.
 • Mala som svadbu v apríli a bolo to nádherné. No dni sú stále krátke, treba s tým počítať najmä kvôli foteniu. Nevesty sa často pýtajú, kedy majú ísť ku kaderníčke, kedy ku kozmetičke, kedy sa ísť fotiť či kedy naplánovať presun hostí na obrad. Všetko sú to dôležité ,,drobnosti”, ktoré treba naozaj dobre premyslieť. A nádherné fotky sú jedinečnou pamiatkou. Najlepšie je prirodzené denné svetlo, no aj západ slnka má svoje čaro. Každopádne, odporúčame konzultovať načasovanie s fotografom.
http://www.pixabay.com
 • Svadobné fotenie by som si dala buď deň pred svadbou, alebo deň po nej. Každému páru vyhovuje niečo iné, preto je dobré zvážiť všetky pre a proti. Môžete sa ísť fotiť na vzdialenejšie miesto aj v iný ako vo svadobný deň a na deň D si nechať už len pár záberov.
 • Ja vždy hovorím, že ľutujem, že sme si na svadobnej hostine neurobili skupinové fotografie s rodičmi, so starkými, s kamarátmi a podobne. V popolnočných šatách nemám fotku s nikým. Najlepšie je, ak sa vopred dohodnete s fotografom a starejším (či organizátormi), kedy a s kým sa chcete fotiť. Alebo poproste družičky, nech strážia zoznam a pri každom fotení kontrolujú, či máte fotky s každým, s kým chcete.
 • Dala by som si vyrobiť 2 svadobné kytice – jednu živú a jednu umelú alebo sušenú na pamiatku. Dnes sa dajú robiť kytice aj zo živých kvetov, ktoré sú špeciálne konzervované, a vydržia ako umelé. A sú nádherné!
http://www.pixabay.com
 • Na novomanželský tanec by som si nacvičila s manželom choreografiu namiesto klasického slaďáku. Ak ste obaja rovnako naladení, smelo do toho! Hostia vašu kreativitu určite ocenia.
 • Pozvala by som si menej hostí. Mali sme 120 a nestihla som sa všetkým venovať. Počet svadobčanov je veľmi individuálny. Pri zostavovaní zoznamu svadobčanov sa nejeden mladý pár skutočne zapotí.
 • Chcela by som mať priamo na svadbe tlačiareň na fotky, aby som ich mohla rovno hosťom darovať na pamiatku. Zabiť dve muchy jednou ranou môžete aj fotobúdkou, ktoré sa tešia čoraz väčšej popularite. O skvelú zábavu budete mať určite postarané.
 • Svadbu by som už nechcela mať v lete, skôr na jeseň alebo na jar, keď nie je tak teplo. Horúčavy vedia potrápiť nielen odolnosť makeupu, ale aj sladkých plniek v koláčoch a tortách. Pri výbere dátumu je dobré brať do úvahy nielen počasie, ale aj sviatky, dovolenkové obdobia či vami obľúbené mesiace.

Najkrajšie to vystihla nevesta Katka: Možno by som chcela, aby tá svadba neskončila. Zopakovala by som si to.

Pri plánovaní držíme palce a nezabúdajte, že robíme všetko pre váš Dokonalý deň. 🙂