Hoci je to v dnešnej dobe považované za klišé, drvivá väčšina malých slečien sníva o tom, ako bude v ten najvýznamnejší deň najkrajšou princeznou pod slnkom. A k tomu nevyhnutne patria tie najúžasnejšie šaty. Lenže, ako ich nájsť? Tu je pár tipov, ktoré vám pomôžu zorientovať sa nielen v ponuke šiat, ale aj v tom, ako ich vyberať.

Aké šaty chcem?

Podľa nás je najdôležitejšia základná predstava nevesty. Hoci sa často stane, že do salónu príde s tým, že chce šaty tortového typu a nakoniec odchádza s niečím úplne iným, aspoň aká-taká predstava o type šiat by bola celkom fajn. Niektoré ženy vedia, že chcú bielu klasiku, iné sú ochotné experimentovať nielen vo farbách (trendy sú pudrové či rôzne pastelové odtiene a akcenty), ale aj v strihoch, kde dominuje priehľadná sieťovina kombinovaná s čipkou, odhalené ramená, chrbát i dekolt, no takisto rôzne dĺžky nielen vlečky, ale šiat samotných. Ak však netušíte, čo by sa vám páčilo, je dobré dohodnúť si skúšku šiat v salóne, kde vám určite radi vyhovejú a dajú vyskúšať rôzne štýly šiat, aby ste mali lepšiu predstavu o tom, čo chcete, prípadne nechcete.

Čo mi pristane?

Darmo, v katalógoch a na internete nájdete dychberúce fotografie dokonalých neviest v dokonalých pózach, pričom by na nich vyzeralo výborne skutočne aj to vrece. Realita je však (česť výnimkám) zvyčajne iná. Ak patríte medzi tie vyvolené, ktorým pristane všetko, alebo väčšina, máte o starosť menej. Ak ste však jednou z bežných smreľníčok, musíte robiť kompromisy. Veľmi priliehavé šaty tvaru morskej panny s nízky pásom nie sú až tak vhodné pre moletnejšie nevesty a obrovské tortové sukne pre tie nižšie. Na čo si teda dať pozor?

  • Zostaňte verná svojmu štýlu. Ak máte rada nedbalú eleganciu, nenúťte sa do ničoho prečačkaného. Ak neznášate tortové sukne, poobzerajte sa napríklad po áčkovom strihu.
  • Ak máte silnejšie ramená, pouvažuje nad širšími ramienkami alebo niečím, čím by ste ich vkusne prekryli.
  • Dekolt vám musí sedieť na 100% – šaty nesmú byť ani pritesné, ani príliš široké. Ak máte väčšie prsia, mali by byť pevne na svojom mieste, aby ste ich nemuseli počas celého dňa ,,loviť“ vo výstrihu, prípadne aby ste sa nemuseli báť, že vás látka niekde zradí. A ak máte opačný problém, dbajte pri výbere šiat na to, aby ste prvoplánovo neodhaľovali plochý hrudník, ktorý by v inom strihu mohol krásne vyniknúť.
  • Nie je biela ako biela. Často až v salóne si nevesty všimnú, že šaty na vešiakoch sú síce všetky ak aj nie biele, tak veľmi svetlé, no majú rôzne odtiene – od snehovobielej, cez ivory, šampanskú, maslovú, pudrovú… A v súčasnosti by sme mohli pokračovať aj inými farbami. Keďže každá z nás má iný odtieň pleti, nedržte sa zubami-nechtami bielej klasiky, pretože aj jeden či dva odtiene môžu spraviť doslova zázrak. A verte nám, budete jediná v bielom (svetlom), takže nikto si nevšimne, že šaty nie sú farby čistučkého polárneho snehu…
  • Takisto je namieste dobre premyslieť veľkosť sukne, resp. jej šírku a dĺžku vlečky. Na fotkách vyzerá najmä vlečka efektne, no ak sa pre ňu rozhodnete, uistite sa, že si ju budete môcť buď úplne odopnúť, alebo vypnúť, aby vám ju pri tancovaní nepotrhali. Ak sa bojíte kruhovej spodnice, tak vedzte, že je maximálne praktická – šaty sa vám tak skoro nepokrčia, nebudú sa vám pliesť medzi kolená a sukňa bude krásne nadýchaná. Takže sa vôbec nebojte, k dispozícii sú rôzne rozmery, a tak určite nájdete ten pravý.

 

 

 

 

 

 

 

Kde ich nájdem?

Aj keď mnohé nevesty majú odvahu objednať si šaty cez internet bez vyskúšania, my vám túto cestu veľmi neodporúčame. Je totiž rozdiel dať si šaty ušiť krajčírke (a aj s tou by mala byť na mieste dôsledná konzultácia), ktorú poznáte, a zveriť jeden z najdôležitejších prvkov svadby manufaktúre ktovie kde.

Ak sa teda rozhodnete pre skúšanie si šiat v salóne, vhodné je spraviť si menší internetový prieskum a zistiť, kde vo vašom okolí sú salóny, prípadne sa popýtajte kamarátok či kolegýň. Salóny si môžete obzrieť aj s väčším časovým predstihom, takže sa uistíte, či má zmysel ísť tam šaty aj reálne skúšať. Môžete totiž zistiť, že majú nekvalitné materiály, predražené ceny či neochotnú obsluhu či malý výber.

 

 

Koľko budú stáť?

Aj keď ide (zvyčajne) o jednorázovú investíciu a všetky chceme vyzerať dokonalo, aspoň aký-taký finančný strop je na mieste. Či už chcete šaty kupovať alebo si ich ,,len“ požičať, zakomponujte túto položku do celkového rozpočtu. Myslite pritom na to, že hoci sú šaty dôležité, v skutočnosti ich budete mať na sebe niekoľko hodín, a preto je (niekoľko) tisícová investícia na úkor hudby či jedla otázna. Nájdete šaty v rôznych cenových kategóriách. Zvyčajne sa však cena za požičanie v salónoch pohybuje približne od 300€ nahor. Záleží aj od mesta, v ktorom si ich požičiavate.

 

Pretože výber svadobných šiat patrí medzi najdôležitejšie a zároveň najpríjemnejšie úlohy nevesty, ďalšie naše tipy nájdete v druhej časti článku už o týždeň. 🙂

S láskou

vaše autorky.